1 maja 1945

Jesteśmy w miejscowości Marostica, Włochy zakończyły wojnę i właśnie 1 maja została założona firma Vimar. Zakładano, że kraj, który dopiero wyszedł z wojny, ma wielki potencjał do odbudowy.

Fabryka kapeluszy

W początkowych latach działalności siedziba firmy znajdowała się w starej nieruchomości, będącej wcześniej fabryką kapeluszy. Pomysł, który później okazał się trafiony, zakładał wyspecjalizowanie w produktach elektrycznych dla zastosowań mieszkalnych, opartych na elementach wytworzonych z żywicy termoutwardzalnej.

Oprawy lamp i wtyczki

Jako pierwsze produkowano oprawy lamp, dalej wtyczki, gniazdka ścienne oraz korki żeliwne. To podstawowe produkty, których metalowe elementy były częściowo zakupione i częściowo uzyskane z arkuszy ciętych na paski dzięki prostemu, ręcznemu wahaczowi.

Przyciski gruszkowe

Przed latami '50 uruchomiono produkcję, która okazała się wyjątkowym sukcesem: przycisk gruszkowy, który spowodował, że przez wiele lat firma Vimar była dobrodusznie nazywana "fabryką gruszek".

ASTAT Sp. z o.o., 60-451 Poznań, ul. Dąbrowskiego 441, tel. +48 618488871, fax +48 618488276, info@astat.com.pl, www.vimarpolska.pl
VIMAR: osprzęt elektroinstalacyjny, system automatyki domowej, łączniki, gniazda, chronotermostaty, wideofony, CCTV, automatyka dla sektora mieszkań oraz usług.